Ľudová hudba FS Kopaničiar vznikla v roku 1955. Vedúcim hudby sa stal Jožka Kubík z neďalekej Hrubej Vrbky. Ten si spomedzi 40 muzikantov, ktorí sa prihlásili na konkurz, vybral huslistov bratov Kubišovcov Jána a Pavla, klarinetistov Jána a Vladimíra Jánošovcov, kontráša Kučeru a Šáchu, basistu Jána Jakubca a cimbalistu Michala Adámka, neskôr sa k hudbe pripojil ako primáš Ján Hluchý.

 

Kapela hrávala najmä moravské piesne, až kým sa raz podľa spomienok Jána Jakubca „v Spoláku v kaviarni nenadabel Samko Dudík, zahvízdal a hovorí: „Žáden Moravák nebude na Myjave učit moravské pesničky ani moravskú muziku!“ Odvtedy sa stal vedúcim hudby aj primášom práve Samko Dudík. Spolu s ním kapele občas vypomáhali aj jeho bratia. Po ich odchode sa ako primáš vrátil Ján Hluchý. Okrem neho sa počas pôsobenia ľudovej hudby na poste primášov postupne vystriedali Stanislav Cibulka, Pavol Švancara, Štefan Bunčiak st., Ján Michalec, Martin Bunčiak, Miloš Vašek a Peter Valúch.

 

V súčasnosti je od marca 2009 primášom Štefan Bunčiak ml., vedúcim hudby je Martin Bunčiak. Ľudová hudba má momentálne 14 členov: Štefan Bunčiak ml. – primáš, Martin Bunčiak, Juliana Barančinová, Adam Foltín, Peter Hornák – 1.husle, Michaela Jakubcová, Matúš Sadloň, Daniela Sabová – 2.husle, Maroš Duga, Adam Jagoš – violová kontra, Michal Zachar – akordeón, Lenka Durcová – klarinet, Juraj Šimek – basa, Michal Kolárik – cimbal. Ľudová hudba sa drží tradícií, a preto sa zameriava najmä na interpretáciu piesní myjavského regiónu, ale hráva tiež piesne z ďalších slovenských regiónov a Moravy.

O aktuálnom dianí sa viac dozviete na Facebook-u

Close Menu