Počiatky
V júli 1955 vyhlásili na Myjave konkurz do cimbalovej ľudovej hudby. Na konkurze sa zišlo asi 40 muzikantov no na post primáša bol oslovený Jožka Kubík z Hrubej Vrbky, jeden z najváženejších primášov Horňácka. Pod jeho vedením sa už v tom istom mesiaci uskutočnilo aj prvé vystúpenie ľudovej hudby.
Zamestnanci Slovenskej armatúrky Myjava, ktorí už tancovali vo folklórnom súbore Kýčer z Turej Lúky, začali po práci učiť tancu aj ostatných kolegov. Keď sa o tom dozvedelo vedenie závodného klubu, navrhlo im vytvorenie spoločného súboru s už existujúcou ľudovou hudbou.
Prvé spoločné vystúpenie tanečníkov s muzikantmi sa konalo v novembri 1955 v závodnej jedálni SAM. V máji nasledujúceho roka súbor prvýkrát verejne vystúpil na Starej Turej a po tomto vystúpení získaval FS Kopaničiar popularitu i v okolí. Prvé verejné vystúpenie na Myjave súbor absolvoval pod vedením svetoznámeho primáša Samka Dudíka.
Úspechy
Prvý veľký úspech súbor zaznamenal v roku 1956, keď obsadil 4. miesto v celoštátnej súťaži ľudovej umeleckej tvorivosti. Od tej doby sa súbor pravidelne zúčastňuje na významných slávnostiach na Slovensku, ako festivaly vo Východnej, Detve, či na domácom festivale na Myjave, ale i v zahraničí. Len po troch rokoch svojej existencie súbor vycestoval do Maďarska, kde vystúpil s celovečerným programom. Nezostal však len pri Maďarsku, počas svojej dlhoročnej existencie súbor navštívil množstvo krajín sveta, od Číny až po Kanadu.
Počas svojho pôsobenia získal Kopaničiar množstvo ocenení, čestných uznaní a stal sa laureátom mnohých celoslovenských i zahraničných súťaží. Medzi inými môžeme spomenúť:
- Hlavná cena Mikuláša Senku v súťaži veľkých choreografií udelená v rokoch 1998, 2001 a 2018
- Medaila D. G. Licharda, udelená generálnym riaditeľom Národného osvetového centra (2005)
- Absolútne víťazstvo World Folk 2011 udelené Svetovou asociáciou folklórnych festivalov WAFF
- Zlaté pásmo na celoštátnej súťaži a prehliadke ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov Vidiečanova Habovka 2013 a množstvo ďalších.
Členovia
Každá generácia organizačných či umeleckých vedúcich, pedagógov, primášov, muzikantov, sólistov, jednotlivých tanečníkov či krojárov posunula súbor o krok vpred. Podarilo sa im to vďaka obetavosti a láske k slovenskému folklóru. Od založenia súboru sa v ňom vystriedalo viac ako 500 tanečníkov a takmer 130 muzikantov. Za všetky výnimočné osobnosti pôsobiace počas histórie v súbore Kopaničiar spomeňme:
- zakladajúceho vedúceho ľudovej hudby Jožku Kubíka,
- hudobníkov – bratov Švancarovcov,
- myjavského primáša Samka Dudíka so svojimi bratmi,
- tanečníka Jána Fridricha,
- vedúceho tanca Jána Hojstriča,
- vedúcu tanca a choreografku Oľgu Branišovú,
- organizačných vedúcich súboru Jána Juráša a Ľubora Hodúla,
- primášov Štefana Bunčiaka st., Stanislava Cibulku či Jána Michalca.
Foklórny súbor Kopaničiar aktuálne vedú:
- Martin Bunčiak – organizačný vedúci súboru,
- Róbert Madluška – vedúci tanca,
- Štefan Bunčiak ml. – vedúci hudby,
- Anna Michalcová – krojárka súboru.
V súčasnosti má folklórny súbor viac ako 50 členov, pričom až pätinu tvorí ľudová hudba v zložení:
- Husle: Adam Foltín (primáš), Peter Hornák, Juliána Barančinová, Michaela Jakubcová
- Viola: Maroš Duga, Samuel Mizerák
- Kontrabas: Peter Kováč, Juraj Šimek
- Klarinet: Lenka Durcová
- Cimbal: Benjamín Havlík
Budúcnosť myjavského folklóru nám dozrieva v Detskom folklórnom súbore Kopaničiarik a bývalí dlhoroční členovia naďalej žijú myjavskými tradíciami vo Folklórnom seniorklube Kopa.
Všetky naše príbehy späté s regiónom si môžete prečítať v publikáciách: